Hoppa till sidans innehåll

Planering 2018


2018:
4-klubbsmatcher:
Trosabygdens OK     tis 8 maj 
OK Hällen                 tor  31 maj
NOK                          tis 4 sep

OK Måsen                 lör 29 sep



 
UKM/Raketen:
1 maj Klemmingekampen, Gnesta
26 maj OK Måsens ungdomstävling, Oxelösund
19 augusti Gripträffen, Mariefred
2 september Stockenfejden, Strängnäs

Ungdomsklubbsmatch/Raketen: Tre av fyra tävlingar räknas

 

Ledatröja och övriga Sörmlandstävlingar:     
30/3 Påskorienteringen, Kjula IF (lång)
21/4 OK Tors ungdomstävling, OK Tor (lång)
19/5 DM-sprint, Sörmland (sprint)
26/5 OK Måsens Ungdomstävling, OK måsen (medel)
19/8 Gripträffen, OK Grip (medel)
24/8 DM Natt, Sörmland (natt)
22/9 DM Medel, Sörmland (medel)
23/9 DM Lång, Sörmland (lång)

 
Vandringspriser:Stora kanonen – Årets kanoninsats:
Trollet– En extra händelse/insats som är helt resultatoberoende:
Kanon 1,2 3- Tre insatser som är lite över det normala. Delas ut i HD16, HD14,  upp till HD12.
Alla dessa priser är subjektiva och tilldelas av ungdomskommittén
 
Karin och Tages Vandringspris- upp t o m 16 år, 4 av 5 räknas
Tävlingar 2018:
Eskilstuna, DM sprint                              19 maj
OK Måsen, Ungdom                                 26 maj
medel-DM                                                  22 sep
lång-DM                                                     23 sep
4-klubbmatch, totalresultat                     maj-okt
Reservtävling: Klemmingekampen        1 maj
DM Storslam och Storkliv
DM sprint 19 maj, natt-DM 24 aug, medel-DM 22 sep, lång-DM 23 sep
Storslam: Den tjej resp kille som har lägst platssiffra totalt på de FYRA DM-tävlingarna.
Storkliv: Den tjej resp kille som tar det största utvecklingsklivet på de FYRA DM-tävlingarna.
 
Resor och läger 2018
18 mar         Upptakt NOK-stugan upp till Orange
28-29 april     Tiomila Nynäshamn (11)-16
2-3 juni        Vårläger, Västergötland (Alla!)
18-21 juni     SOL-skolan NOK-stugan 8-12 år
12 juni         Avslutning NOK-stugan Alla
3-4 aug        U10MILA Ulricehamn 9-18 år
15 sept       Österåkerskaveln Åkersberga Alla
13-14 okt    Daladubbeln Falun 9-16 år
 
Stafetter:
25 mars Måsenstafetten, Buskhyttan
1 april  Kolmårdskavlen, Krokek
15 april Stigtomtakavlen, Ålberga
19 juni  Melkers minne, Södertälje

3-4 aug U-10-mila, Götene

15 sept Österåkerskavlen, Österåker

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

 

1000-Klubben!

Vill du vara med och stödja Nyköpings OK´s satsande Elitlöpare? 

Nu kan du stödja dessa genom att sätta in valfritt bidrag till Nyköpings OK´s Bankgiro och märka det med 1000 Klubben.

Bankgiro: 5974-6149

 

SSAB skidsäsong 2
Heilborn Skidsäsong

Noname
   

eventor_clubpage_178x42

Postadress:
Nyköpings OK - Orientering
Klubbhuset, Ekensberg
61165 Nyköping

Kontakt:
Tel: 0155288555
E-post: This is a mailto link

Se all info